Magnézium a šport
- Ako pomáha magnézium ľudskému telu pri športovaní?
- Účinky magnézia pri športe
- Kyselina orotová - prirodzený nosič
Ako pomáha magnézium ľudskému telu pri športovaní?
Magnézium (horčík) je jedným z najdôležitejších katiónov, ktoré sa nachádzajú v ľudskom tele a má významný vplyv na správne fungovanie každej bunky v ľudskom organizme. V podstate ide o minerálnu látku, ktorá sa podieľa na viac ako tristo enzýmoch v organizme a okrem iného zodpovedá aj za svalové sťahy srdca. Väčšina magnézia je uložená v kostiach a svaloch. Magnézium pomáha ľudskému telu fungovať správne, zdravo a zároveň je veľmi prospešné pri stálej, alebo nárazovej zvýšenej psychickej a fyzickej záťaži.
Účinky magnézia pri športe
Magnézium ako jeden z esenciálnych mikronutrientov získavame predovšetkým prirodzeným spôsobom – potravou. Nachádza sa hlavne v listovej zelenine, orechoch, celozrnnej múke, strukovinách a rybách. Priemerný príjem magnézia by sa mal pohybovať u dospelého muža 320 mg a ženy 230 mg denne. Magnézium plní v organizme dôležité úlohy, z hľadiska aktívneho životného štýlu a intenzívneho športovania môžeme spomenúť aspoň niektoré: magnézium hrá štruktúrnu úlohu v kostiach, bunkových membránach a chromozómoch. V kostnom tkanive je časť magnézia pevne viazaná na apatit, časť je mobilizovateľná pri deficitných stavoch. Aktívny transport iónov, ako kalia a kalcia cez bunečné membrány tiež vyžaduje magnézium. Prostredníctvom tejto úlohy v ión-transportných systémoch pôsobí magnézium na svaly, na vedenie nervových impulzov, svalovú kontrakciu a normálny rytmus srdca. Deficit magnézia sa zas prejavuje napríklad ako depresia, apatia, tremor, alebo svalová slabosť. *
Kyselina orotová - prirodzený nosič
Aby sa magnézium dostalo do organizmu a správne fungovalo, potrebuje na to vhodný nosič. Jedným z takýchto nosičov je kyselina orotová. Ide o prirodzenú, telu vlastnú biologickú látku, ktorá sa vyskytuje napríklad v koreňovej zelenine alebo v mlieku. Je to teda unikátny nosič, na ktorý je magnézium, ale aj iné minerálne látky, prirodzene naviazané. Kyselina orotová spôsobuje, že sa magnézium v ľudskom tele lepšie vstrebáva a tak môže efektívnejšie a rýchlejšie fungovať. Spolu s magnéziom tak vytvárajú ideálnu podporu pre ľudské telo napríklad aj pri intenzívnom športovaní.
* Zdroj: MUDR. V Fedelešová, CSc. Magnézium – v zdraví a chorobe