Magnézium a svalové kŕče
- Nedostatok magnézia oslabuje telo a svaly
- Slabé svaly? Magnézium na kŕče
- Magnézium a kyselina orotová
Nedostatok magnézia oslabuje telo a svaly
Magnézium (horčík) je ako jeden zo základných minerálov podstatným prvkom pre správne a zdravé fungovanie nášho organizmu. Nedostatok magnézia má potom negatívny vplyv a spôsobuje problémy v rôznych oblastiach ľudského tela. Najčastejšie sa jeho deficit prejavuje pri problémoch hlavy – migréna, bolesti, slabosť, porucha koncentrácie, nervozita; ďalej pri problémoch srdca a vnútorných orgánov – bolesť v hrudníku, zrýchlené búšenie srdca, hnačka, zvracanie; no často aj pri svalových problémoch – bolesť v záhlaví, strnulosť v krku, mravčenie v končatinách a svalové kŕče.
Slabé svaly? Magnézium na kŕče
Magnézium je významný katión, minerál podieľajúci sa na množstve životne dôležitých procesov v bunkách ľudského organizmu. Dôležitý je pre syntézu DNA, aktívny medzimembránový transport ďalších iónov (kalcium, kálium), alebo pri tvorbe energie a vylučovaní dôležitých antioxidantov. Magnézium sa podieľa na tvorbe ATP, ktorý je zdrojom energie pre kontrakciu svalovej bunky a zabezpečuje aktívny transport iónov cez membrány. Nízke vnútrobunkové koncentrácie magnézia zvyšujú tonus hladkých svalov (cievna stena, maternica) s príslušnými prejavmi. Magnézium je tiež zodpovedné za aktívny mimobunkový transport kalcia, čo je podstatou svalovej relaxácie. Tento mechanizmus je možné terapeuticky využiť aj v prevencii a liečbe predmenštruačnej migrény, dysmenorey, pri hypertenzii a na zmiernenie prejavov kŕčov.* Magnézium je teda okrem iného dôležité pre správu funkciu ľudského tela z hľadiska bezproblémového fungovania i uvoľnenia svalov.
Magnézium a kyselina orotová
Vstrebávanie magnézia je významne ovplyvnené nosičom, čiže pomocnou látkou, ktorá zlepšuje jeho biologickú dostupnosť pre organizmus. Vyššiu biologickú dostupnosť má magnézium v organickej zlúčenine, teda v kombinácii napr. s orotátom, laktátom alebo citrátom.** Z tohto hľadiska sa je kyselina orotová ideálny nosič, ktorý pomáha organizmu efektívne využiť prijímané magnézium. Navyše je kyselina orotová pre ľudské telo biologicky prirodzenou látkou, nakoľko sa vyskytuje aj v bežných potravinách ako je koreňová zelenina alebo mlieko.
* Zdroj: MUDr. Andrea Vašková, Magnézium v gynekológii
** Zdroj: MUDr. Andrea Vašková, Magnézium v gynekológii