Vybrať si liek, či výživový doplnok? Viete čím sa odlišujú?

Vybrať si liek, či výživový doplnok? Viete čím sa odlišujú?

Obsah

Návšteva lekárne s cieľom obstarania prípravkov, ktoré pozitívne ovplyvňujú zdravie, je bežnou situáciou pre každého z nás. Vitamíny, minerály a iné zdraviu prospešné látky užívame preventívne, ale najmä počas ochorenia. Voľnopredajné lieky, na ktoré nie je potrebný predpis (recept) od lekára a výživové doplnky, sú v bežnej ponuke lekárne. Ako sa medzi nimi zorientovať a vybrať si ten, ktorý pomôže? Vyberáte si na základe osobných znalostí, odporúčania, alebo výber vždy konzultujete s lekárnikom?

Rozdiel medzi voľnopredajným liekom a výživovým doplnkom je značný.

V kategórii liekov rozlišujeme liečivé prípravky, ktoré vám môže predpísať iba lekár (lieky na recept) a tiež voľnopredajné lieky, ktoré sú voľne dostupné.

Voľnopredajné lieky obsahujú aktívne účinné látky, ktoré sú určené na prevenciu, diagnostiku a liečbu chorôb či ovplyvnenie fyziologických funkcií. Lieky sú považované za bezpečné na užívanie bez lekárskeho predpisu pri dodržaní stanovených pokynov a dávkovania. Majú konkrétne terapeutické účinky.

Lieky podliehajú prísnemu dohľadu a regulácii. Pred uvedením na trh predchádza registrácii zložitý proces. Výrobca musí preukázať ich účinnosť, bezpečnosť a kvalitu prostredníctvom klinických štúdií. Lieky musia byť schválené príslušným regulačným orgánom. Na Slovensku je to Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

Výživové doplnky sú produkty určené na  doplnenie prirodzenej stravy.  Sú v kategórii potravín ktoré obsahujú živiny, vitamíny, minerály, alebo iné látky. Ich hlavným cieľom je podporiť zdravie, alebo vyvážiť nedostatky v strave.

Nepreukazujú však liečebné účinky na špecifické ochorenia alebo zdravotné problémy. Sú schvaľované a regulované ako potraviny, nie ako lieky. Ak aj uvádzajú kvalitu a pozitívny účinok pri podpore zdravia, tieto tvrdenia nik negarantuje.

Často sa stáva, že si vlastnosti voľnopredajných liekov a výživových doplnkov neuvedomujeme, alebo zamieňame. Dá sa povedať, že pre spotrebiteľov je hlavným rozdielom fakt, že voľnopredajné lieky garantujú účinok na konkrétny problém, čo pri výživových doplnkoch neplatí. Doplnkom sa neprisudzujú a ani nesmú prisudzovať vlastnosti spojené s liečbou, vyliečením ochorenia a ani jeho prevenciou.

Kde môžeme nájsť a zakúpiť voľnopredajné lieky?

Ak hľadáte voľnopredajné lieky s garantovanou kvalitou a účinkom, tieto možno zakúpiť LEN v prevádzkach lekární a online web-shopov, ktoré majú povolenie lieky distribuovať a predávať. Pri ich výbere sa poraďte s vaším lekárom, alebo lekárnikom. 

Výživové doplnky sú dostupné všeobecne, okrem lekární aj v prevádzkach potravín, drogériíí a podobne.

Magnerot - jediné magnézium s kyselinou orotovou, vďaka ktorej sa magnézium lepšie vstrebáva.

Magnerot je jediný liek s obsahom magnézia a kyseliny orotovej. Každá tableta obsahuje 500 mg orotátu horečnatého, dihydrát (zodpovedá 1,35 mmol alebo 32,8 mg horčíka).

Liek Magnerot je určený na liečbu porúch svalovej a srdcovej činnosti spôsobenú nedostatkom horčíka, ako sú svalové kŕče, tetánia alebo angína pektoris.

Liečbu nedostatku horčíka následkom jednostrannej výživy alebo užívania rôznych liekov (antikoncepčné prípravky, diuretiká alebo laxatíva), pri alkoholizme alebo pri nedostatočnej kompenzácii zvýšenej potreby horčíka (obdobie dojčenia alebo stres). Liek sa užíva počas tehotenstva (riziko predčasného pôrodu, preeklampsia), pri niektorých poruchách srdcového rytmu, spôsobených najmä predávkovaním kardioglykozidmi, a pri ateroskleróze.

Magnerot

Magnerot je voľnopredajný liek s obsahom orotátu horečnatého, dihydrát, určený na vnútorné použitie. Pred použitím lieku sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom a pozorne si prečítajte písomnú informáciu pre používateľov. Ďalšie informácie na www.sukl.sk.

Magnerot – vaše magnézium v oranžovej krabičke

Prečítajte si aj